Splice Expert
Szakítószilárdság meghatározása
Amikor egy új kötelet veszünk a hajóra mindig tudnunk kell azt, hogy mekkora terhelést kell kibírnia.
Ez a rész ebben igyekszik segítséget nyújtani.
Szakítószilárdság
A legnagyobb kötélre ható terhelés mielőtt az elszakadna. Mértékegysége lehet kg,kN,daN. Ez egy irányadó érték, gyártónként különböző biztonsági tényezőkkel kalkulálnak. Csomózott kötél közel 50%-ot veszít a szakítószilárdságából, míg egy fuxolt kötél 5%-10%-ot mindössze.
Biztonságos munkaterhelés
A tervezett legnagyobb terhelés. A legtöbb területen ennek az értéknek a szakítószilárdság a négyszerese, túravitorlásokon a duplája, míg versenyhajókon 1.5 a biztonsági szorzó. Hajókon azért nincs szükség a négyszeres szorzóra mert addigra míg akkora terhelést kapna a kötélzetünk ami eléri a szakítószilárdságot egy szélerősség növekedés miatt addigra csökkentettük a vitorlafelületet vagy egy szélvédett helyen állunk.
A kötelet érő terhelés kiszámítása
A vitorlafelület nagysága és a szélerősség értékéből számíthatjuk. A számítást a Marshall formulával végezzük, ami egytestű hajókra dacron vitorlával használható. A formulát használhatjuk minden felhúzó és sottkötelünkre, kivéve a nagyvitorla sottjára. Többtestű hajók és laminált vitorlák esetén korrekciókra van szükség. Mivel egy katamarán nem dől meg szélben úgy mint egy egytestű, ezért a vitorlákon és a köteleken nagyobb erők jelentkeznek mint egy ugyanolyan hosszú/vitorlafelületű egytestű hajón. Durva becsléssel katamaránhoz válasszunk 2mm-el vastagabb köteleket. Laminált vitorlák esetében is erősebb kötelekre van szükség, mivel ezek a vitorlák nem nyúlnak szemben a dacronnal ami energiát képes ezáltal elnyelni. Laminált vitorlának jelentéktelen ez az elnyelési képessége, így minden terhelés a kötélzeten és a szerelvényeken adódik le.
Egyszerűsített számítás:
A vitorlafelületet (m^2) szorozzuk 30-al. A kapott érték (kg) a kötél szükséges szakítószilárdsága. Ezzel a számítással Bf7-es szélerősségig bírni fogja a kötél a vitorlafelület csökkentése nélkül. Spinnaker esetén a szorzószám 13.
Pontosabb számítás:
A munkaterhelés változó vitorlafelület és szélerősség függvényében:
SL=SA * V^2 * 0.02104
SA - vitorlafelület (m2)
V - látszólagos szélsebesség (kts^2)
SL - kötelet érő terhelés (kg)
példa:
A = 30m2
V = 50kts
30 * 50^2 * 0.02104 = 1578kg
-------------------------------------------------------------
A nagyvitorla sott terhelése:
E = nagyvitorla alsóéle (m)
P = nagyvitorla első él (m)
V = látszólagos szélsebesség (kts)
X = a sottcsiga csatlakozási pontja távolsága a boom hátsó végétől mérve méterben. Ha a bekötési pont hátrébb esik a vitorla alsó/hátsó sarkától akkor az érték negatív.
(A kapott érték nyílt tengeri hajóknál 30-60 láb között csupán durva becslés, akár 20% eltérés is lehetséges a rig függvényében. Ez az erő hat a szerelvényekre mint csigák bekötési pontjai, traveller kocsi stb.
4-szeres biztonsági szorzófaktorral ezek az eltérések viszont elhanyagolhatóak.
A sottra ható terhelés még eloszlik a csigarendszer áttétarányával, viszont növekszik ha a bekötési pont minél előrébb van a boomon.

A Marshall formulát használhatjuk sott, fallkötelek, lee kocsik, traveller, és más szerelvényeket érő terhelés kiszámításához is különböző vitorlafelületek és szélerősség kombinációjával.Egyetlen kivétel a nagyvitorla sottkötele amit még két tényező befolyásol ami a sottcsiga boomra csatlakozási pontjának helye, és a csiga áttételezési aránya.
Leekocsit érő terhelés számításakor a sott kocsisínhez képest bezárt szögét figyelembe véve 0.3-al szorozzuk a végeredményt 45° , 0.5-el 60° esetén.

4:1 áttételezésű csigarendszer, a kötél ható terhelés mindössze a negyede a csiga bekötési pontjaihoz képest.

Míg egy csomózott kötél 50%-ot veszít a szakítószilárdságából, amellett a csomó kibomolhat, elakadhat ami kritikus hibaforrás lehet. Egy fuxolt kötél 5%-ot veszít a szakítószilárdságából és biztonságosabb a használata. Szintén fontos a kötélvégek hőkéses vágása utáni megfelelő zárása varrással - szemben a "common whipping"-el ami egy kevésbé tartós megoldás.
Nem csak a kötél szétbomlását akadályozza meg, de a kötél köpenyt és a magot rögzíti ami esszenciális egy balanced double braid kötélnél ahol a terhelés 50%-50% - 30%-70% arányban oszlik szét. Ha nincs rögzítve a kötélvég akkor a mag és a köpeny elcsúszhat egymástól, és csak az egyik fogja felvenni a teljes terhelést. Sérülhet a kötél, felgyűrődhet a köpeny és beszorulhat
szerelvényekbe.
